We wrześniu mija 80 rocznica wygnania z dworków, dworów i pałaców ziemian – potomków szlachty, rycerstwa; rodzin które przez pokolenia składały swych synów na ołtarzach wojennych Polski; którzy byli elitą narodu. Wychowankowie Karola Marksa nie dali im nawet zachować domostw z kilkuhektarowymi gospodarstwami. ………………………………………….. Polecamy tekst z 17 marca 2019 roku z Archiwum Czasu Garwolina, z zakładki Starsze Teksty Archiwum – zawierający nazwiska ziemian ziemi garwolińskiej.

Prośba do sąsiadów obwodnicy o posadzenie drzew

cze 29, 2024

 Dzielnica pod obwodnicą Miasta zaczyna tętnić gwarnym życiem.

 Przy północnym węźle drogowym, przy stacji Shella wyrosła restauracja McDonalda, salon i skład firmy Ochnik, market rzeczy domowych i przydomowych Mrówka; podobny charakterem market Brico-Marche; wspólny rynek firm różnego asortymentu od Biedronki poczynając, przez Hebe, Empik, Jysk; na budowanym Lidlu kończąc. Za obwodnicą stoi hala przemysłowa, w której siedzibę znalazła Tatra Springs.

 Na południe od nich leżą wzdłuż obwodnicy grunty strefy przemysłowej należące do Powiatu Garwolińskiego. Ciągną się one około kilometra z obydwu stron „autostrady”.

 Chciałbym tu zaproponować aby w tej rosnącej dzielnicy i wzdłuż obwodnicy posadzić wiele drzew parkowych takich jak lipy, klony, dęby, platany, jodły itp które ozdobiłyby pejzaż, zmniejszyły natężenie hałasu drogowego, i odgrodziły swe grunty choćby częściowo od zanieczyszczeń samochodowych. Drzewa powinny być duże, bo pawilony są duże, i Trakt Lwowski to szeroka arteria.

 Nowe standardowe pawilony handlowe nie są bardzo ciekawe architektonicznie. Zieleń oswoiłaby je z ich miejscem i poprawiła atmosferę nieco bezdusznego biznesu („zrób zakupy i jedź stąd!”).

 Gdyby ten pomysł doczekał akceptacji właścicieli to mogę poinformować – ze swojego skromnego doświadczenia ogrodniczego – że dobrym miejscem zakupu młodych drzew jest firma rodziny Mizak w Dobrosławiu za Puławami. Ośmiometrowe drzewo parkowe kosztuje tam trzy razy taniej niż w  podwarszawskim składzie ogrodniczym.

 Czas płynie szybko i już za 10 – 15 lat nowe pokolenie mogłoby zobaczyć piękniejszy zakątek Miasta. Tyle mówi się o ekologii, więc pokażmy jej zrozumienie.

 Jeszcze jedno. W tym roku mija 80 rocznica rewolucji sowieckiej na ziemiach polskich podczas której wygnano z rycerskich gniazd, z dworków, dworów i pałaców naszą chrześcijańską szlachtę. Wspomnijmy, że ona otaczała swe siedziby wielkimi drzewami a drogi prowincjonalne znaczyła szpalerami klonów, lip, dębów, grabów.

 AD

gospodarz strony Andrzej Dobrowolski