Antyukraińska piosenka Lennona

lut 24, 2023

 W pierwszą rocznicę napaści wojennej Rosji na Ukrainę Program I Polskiego Radia nadawał audycję poświęconą temu wydarzeniu, a ilustracją muzyczną stała się w pewnym momencie piosenka Jana Lennona Imagine. Stało się tak zapewne dlatego, że piosenka w refrenach zawiera prosty apel do wyobraźni postulujący pokój i piękne, rutynowe życie w codzienności. No tak, lepiej byłoby gdyby wojen nie było.

 Jednak inne postulaty Imagine Ukraińcom muszą wydawać się nie tylko banalne, ale wręcz szydercze wobec ich walki z wrogiem.

 „Wyobraź sobie, że nie ma raju i piekła …” Jeśli tak jest, to nie ma nazwania zła złem a dobra dobrem. To wsadzenie do jednego worka katów i ofiar. To mantra bezmyślności!

 „Wyobraź sobie, że nie ma krajów” Jak to? Przecież Ukraina (w jej nazwie jest właśnie kraina!!!) walczy o to, by być krajem, bo być miejscem wydzielonym dla swego narodu, swoim mieszkaniem dla ukraińskości. Oni nie chcą żyć w światowym Związku Radzieckim Ludzkości, oni tę lekcję „wspólnotowości” już przeżywali, i wiedzą, że jest ona maską dla sobiepaństwa silniejszych przeciw słabszym.

 „Nie ma po co zabijać i za co umierać” no i „nie ma religii też”.  Ależ Rosjanie ich zabijają, bo chcą być Ukraińcami a nie Rosjanami, a oni wolą umrzeć za swą ukraińskość niż żyć jako niewolnicy wojska Mongoła znad Moskwy. To piękne, że cenią dusze wyżej niż trawienie, wydalanie i kopulację pod obcym knutem. Bóg uczynił ich tymi, którymi ich uczynił, i dał im ich krainę, no i oni chcą być sobą absolutnie. Koszmarem byłoby, gdyby uwierzyli Lennonowi i poddali się!

 „Mam nadzieję, że /…/ któregoś dnia świat będzie jak jeden” Ależ nie! Niech świat będzie różnorodny a nie zhomogenizowany, niech każdy znajdzie w nim swoje miejsce!

 „Wyobraź sobie, że nie będzie własności …” Komunizm? Nie, oni już to przerabiali! Niech każdy ma swoje małe królestwo, które urządzi po swojemu, wyrażając swój sposób na życie.

 „Wyobraź sobie świat bez chciwości i głodu” Jak ludzie przedsiębiorczy nie będą produkować dóbr ponad własne potrzeby żeby je sprzedać i kupić sobie od innych ich produkty to dopiero zapanuje głód, brud, smród i ubóstwo!

 „Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie będą dzielić (mieć) świat” [na wspólną własność] No nie! Wtedy większość zdusi indywidualistyczne osobowości, narody mniejszościowe, wysokie kultury znienawidzone przez chamów.

 Komunistyczna piosenka Lennona została napisana gdy Pol Pot mordował 3 miliony Kmerów, którzy nie pasowali do komunizmu. Dlaczego Lennon przyłączył się do zbrodniczej idei?

 On był synem prostytutki z Liverpoolu, a dzieci prostytutek, złodziei i zawistników mogą ulec pokusie odrzucenia religii i cywilizacji, które krytykują prostytucję, złodziejstwo i zawistników. Oni są bazą komunizmu.

 Spuśćmy zasłonę zrozumienia na uwarunkowania życiowe Janka Lennona, ale i odłóżmy tę jego piosenkę do archiwum ludzkiej głupoty.

AD

Imagine

Imagine there’s no heaven
It’s easy if you try
No hell below us
Above us, only sky

Imagine all the people
Livin’ for today
Ah

Imagine there’s no countries
It isn’t hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion, too

Imagine all the people
Livin’ life in peace
You

You may say I’m a dreamer
But I’m not the only one
I hope someday you’ll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man

Imagine all the people
Sharing all the world

You may say I’m a dreamer
But I’m not the only one
I hope someday you’ll join us
And the world will live as one

John Lennon

gospodarz strony Andrzej Dobrowolski