Prawosławna msza w bazylice św. Piotra

maj 28, 2021

24 maja w Kaplicy Europy w grotach pod bazyliką świętego Piotra bułgarski ksiądz Iwan Iwanow odprawił mszę w liturgii prawosławnej świętując dzień świętych Cyryla i Metodego – patronów jedności Europy. W mszy wzięli udział prezydenci Macedonii Północnej i Bułgarii i rzymscy kardynałowie. Agencje informacyjne nie podały czy językiem liturgii była greka czy język starocerkiewny.

Oto najlepszy z możliwych ekumenizm – Kościół Rzymski i kościoły prawosławia wciąż strzegą depozytu Ewangelii a różnice doktrynalne między nimi są minimalne.

Kościoły prawosławne doznały w XX wieku męczeńskiego prześladowania ze strony międzynarodowego żydostwa posługującego się ideologią-religią marksizmu, płacąc straszną cenę zniszczenia za wierność Trójcy Świętej. To nie mniejsza cena niż cierpienia katolickie doznane od tego samego Antychrysta.

To zmieniło perspektywę tysiącletniej niechęci w relacjach katolicko-prawosławnych: wzajemnie korzystamy ze skarbów wspólnej teologii, kultury, literatury i sztuki; respektujemy sakramenty, czcimy Maryję.

Arcybiskupi prawosławia odwrócili się ostatnio od obsesyjnego anty-rzymskiego sojuszu z protestanckimi sektami, które stanęły po stronie kontr-kultury, szokując świat Wschodu.

AD

gospodarz strony Andrzej Dobrowolski