Kwesta

paź 27, 2021

Z inicjatywy Adama Makulca garwoliński hufiec ZHP wraz z seniorami naszego Miasta przeprowadzą cmentarną kwestę na rzecz restauracji starych nagrobków cmentarza.

Akcji patronuje Pani Burmistrz Garwolina a ksiądz proboszcz kolegiaty akceptuje jej ideę.

Zwracam uwagę młodzieży, że akcja taka jak ta jest akcją społeczną, a nie państwową.

Społecznicy, którzy dobrowolnie chcą służyć ocaleniu historycznych pamiątek poświęcą swój czas zbiórce; ludzie, którzy chcą wspomóc ten cel określona przez siebie sumą pieniędzy wspomogą ją, a konserwatorzy – zapewne stosując ulgowe stawki za pracę – wspomogą akcję pracując przy nagrobkach. Prośba o datek (tak jak zbiórka na tacę w kościele) nie jest dziadostwem, jest propozycją współpracy wolnych ludzi.

To odwrotność „dobrodziejstwa” państwa, które ściąga przymusowe podatki, które są rozdzielane przez dysponentów często na cele na które dobrowolnie prawie nikt nie chciałby dać pieniędzy. Piramidy chwały polityków realizowane za grube pieniądze nie są godne miana dzieł profesjonalizmu i rzetelności, choć pretendują do takiego miana.

Aktywność społeczeństwa obywatelskiego jest przeciwieństwem aktywności państwowej. Żeby ludzie mogli być aktywni na własną rękę nie mogą być spodatkowani do cna, co skazuje ich na bierność społeczną i na zależność od (nie)łaskawego państwa.

AD

gospodarz strony Andrzej Dobrowolski