24 września 2020r. Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
O sztuce Ireny Budasz - ks. Paweł Batory

Przedstawiamy tekst krytyka sztuki do naszego zaduszkowego tematu „Irena Budasz – wiersze, grafiki”. AD

 

Miłość tworzy piękno

Ks. Paweł Batory

            Od 15 marca do 7 kwietnia w Galerii 1 B. Słomki, w gmachu KUL w Lublinie trwała wystawa prac Ireny Budasz, tworzonych od kilkudziesięciu lat. Artystka, absolwentka Wydziału Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu uprawia grafikę, malarstwo i rysunek, tworzy ekslibris w technice drzeworytu i akwaforty. Cykl grafik akwafortowych znajduje się w stałej ekspozycji opactwa benedyktynów w Lubiniu.

            Większość wystawianych prac powstała w rysunku piórkiem, m.in. cykl Do Elegii Duinejskich, Epifanie, Le silence i La joie.  Irena Budasz tworzy klimat duchowości i głębi. Swoimi pracami skłania do refleksji nad istotą światła i ciemności w życiu człowieka. Inspiracją jej twórczości są słowa z Summy Teologicznej św. Tomasza z Akwinu: Piękno wymaga spełnienia trzech warunków. Pierwszym jest pełnia, czyli doskonałość rzeczy, to bowiem, co ma braki, jest już przez to samo brzydkie; Drugim jest właściwa proporcja, czyli harmonia; Trzecim jest blask.

             Subtelne i delikatne kreski tworzą organiczne struktury, za którymi podążając oko odnajduje nastrój spokoju, harmonii i współbrzmienia. Misterne ściegi piórka kreślą formy rozpoznawalne w świecie przyrody, ujawniając zarazem wymiar mikrokosmosu świata fraktali – chaotycznego a zarazem uporządkowanego. Niektóre tworzą struktury przypominające tkankę żywego organizmu, przez które przepływają krople wody. Cykl życia zostaje zamknięty w krwiobiegu splatanych , kreślonych z precyzją zegarmistrza kresek. Grafiki artystki urzekają pięknem delikatności a zarazem kryją tajemnicę. To ilustracja obecności piękna, prostoty i harmonii Boga w głębi złożonego człowieczeństwa.

Nowe Miasto 2013/03

http://www.czasgarwolina.pl.

.