26 września 2020r. Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Korzystna, dla naszego szpitala, zmiana.

          W dniu 21/04-2011r. odbyło się ważne spotkanie przedstawicieli szpitali mazowieckich z Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Jackiem Paszkiewiczem. Szpitale warszawskie reprezentowała dyrektor Szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska – Zych, Kliniczne – zastępca dyrektora do spraw klinicznych szpitala pomnika Centrum Zdrowia Dziecka Jacek Garliński. Jako członkowi zarządu Związku Pracodawców Mazowieckiego Porozumienia Szpitali Powiatowych i radnemu Sejmiku Województwa Mazowieckiego przypadł mi zaszczyt reprezentowania szpitali powiatowych i wojewódzkich.

         Głównym celem spotkania była dyskusja na temat finansowania mazowieckich szpitali, a w szczególności uregulowania kwestii zapłaty za migracje. Od dawna utrzymuje się trend zwiększonej migracji mieszkańców innych województw, którzy częściej wybierają szpitale mazowieckie, aniżeli Mazowszanie szpitale w innych województwach. Pieniądze zgodnie z aktualnie obowiązującym algorytmem (jego nowelizacja wprowadzona przez panią minister Ewę Kopacz (PO) jest szczególnie niekorzystna dla Mazowsza) są dzielone zgodnie z ilością mieszkańców na poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ. Jeżeli mieszkaniec jakiegoś województwa uzyskuje pomoc medyczną w innym, to środki za to świadczenie powinny być wypłacone z budżetu macierzystego oddziału wojewódzkiego NFZ do województwa, gdzie to świadczenie zostało wykonane i zostały poniesione związane z tym koszty. Niestety wielu dyrektorów oddziałów NFZ z województw ościennych zalega z należnymi płatnościami dla Oddziału Mazowieckiego. Zebrało się już ponad 200 000 000 zł zaległości.

         Na wczorajszym spotkaniu padła ważna deklaracja ze strony prezesa Jacka Paszkiewicza, że pierwsze pieniądze jakie pojawią się jako nadwyżka w budżecie centrali NFZ przeznaczy na wyrównanie niezapłaconych kwot migracyjnych. Jest uzasadniona nadzieja, że jeszcze w tym półroczu Mazowsze odzyska niezapłacone w zeszłym roku ponad 50 000 000 zł. To bardzo ważna wiadomość, gdyż taki zastrzyk finansowy umożliwi Oddziałowi Mazowieckiemu NFZ zapłacenie za wszystkie faktycznie i zasadnie wykonane świadczenia w szpitalach mazowieckich w pierwszym półroczu 2011r.

         Jest to również dobra wiadomość dla Garwolina. Nasz szpital od kilku lat znajduje się w czołówce mazowieckich szpitali powiatowych. Stale zwiększa się liczba chorych chcących korzystać z naszych usług. Coraz chętniej przyjeżdżają do nas również sąsiedzi z innych województw. W zeszłym roku wykonaliśmy takich świadczeń za ponad pół miliona złotych. Odzyskanie pieniędzy należnych Mazowszu za świadczenia migracyjne pozwoli zapłacić za zwiększoną ilość świadczeń zdrowotnych w naszym szpitalu, związanych z nowo otwartym Oddziałem Ortopedyczno – Urazowym, jak również dobrze pracującymi innymi oddziałami.

         Cieszę się, że przed radosnymi Świętami Wielkanocnymi mogę wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności przekazać tę dobrą wiadomość.

 

Krzysztof Żochowski

Dyrektor Szpitala SP ZOZ w Garwolinie

Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego

.