24 września 2020r. Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Koncert muzykujących dzieci niepełnosprawnych i ich gości

Dla każdego niepełnosprawnego dziecka gra na instrumencie jest bardzo często odległym i niemożliwym do zrealizowania marzeniem. Dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Garwolinie swoje marzenia o muzykowaniu spełniają. Niejednokrotnie wiąże się to z ogromnym wysiłkiem, żmudną i czasami bolesną pracą. Muszą przecież pokonać swoje niedoskonałości fizyczne. Jednak każdy nowy utwór, każdy kolejny występ jest dla nich wielką nagrodą.

(Na zdjęciu - Eliza)


           Koncerty Integracyjne - łączące występ niepełnosprawnych dzieci i ich gości - zajmują w działalności muzycznej dziecięcego zespołu szczególnie ważne miejsce. To dzięki tym spotkaniom z muzyką w gronie bliskich i życzliwych osób dzieci chore zaczynają wierzyć, że można w życiu osiągać rzeczy nieosiągalne. 

          To właśnie wspólne muzykowanie trafia do – często bardzo zamkniętych na otaczający świat – duszy dzieci, bo jak mówi Zoltan Kodaly, muzyka „dociera do takich zakamarków duszy ludzkiej, do jakich nic innego dotrzeć nie potrafi”.

          Dwunasty już Koncert Integracyjny odbył się 27 grudnia 2009 roku o godz. 15.30 w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Ostatnie takie koncerty odbywały się w dni powszednie w południe - widownię stanowili uczniowie garwolińskich szkół. Teraz był to niedzielny, bożonarodzeniowy termin i gośćmi bez problemu mogli być wszyscy mieszkańcy Miasta.

          Głównymi wykonawcami były dzieci niepełnosprawne z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Garwolinie pod kierownictwem muzycznym Róży Michalik.

          Tym razem zaproszenie do wspólnego występu przyjęli: 

         
Andrzej Głowienka – tenor z Opery Alla Scala w Mediolanie, (zwanej częściej La Scala)

  http://www.czasgarwolina.pl       
Maciej Bogumił Nerkowski – baryton z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, (zdjęcie z 2008 roku)Ks. Andrzej Lemieszek
– tenor, wikary parafii MB Częstochowskiej w Garwolinie, były solista Zespołu Seminaryjnego SD Diecezji Siedleckiej  (na zdjęciu pomiędzy Andrzejem Dobrowolskim i Julianem Czaporowskim)          Małgorzata Brojek
– solistka z Zespołu Szkół Nr 5, 

          Chór z Zespołu Szkół Nr 2 pod kier. muz. Marii Mikulskiej 

          oraz muzycy instrumentaliści: 
         
Bartłomiej Łubian – trębacz grający dotychczas w Orkiestrze Symfonicznej w Chicago, Orkiestrze Symfonicznej w Hong Kongu oraz Orkiestrze Polskiego Radia w Krakowie, (ten Pilawianin z pochodzenia pięknie grał na cichej, ciepłobrzmiącej trąbce - przypis A. Dobrowolski)


           ... studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w składzie: Weronika Tadzik – skrzypce, Maciej Burdzy – skrzypce, Michał Zieliński – wiolonczela, a także: Jędrzej Winnicki – gitara, uczeń Gimnazjum Nr 113 w Warszawie, Agnieszka Janicka – gitara, pracownik Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Garwolinie, Róża Michalik – flet, pracownik zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Garwolinie, współpracownik Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 
 http://www.czasgarwolina.pl       
Koncert gościnnie poprowadził prezenter Polskiego Radia – Andrzej Krusiewicz.

          

           Patronat honorowy nad koncertem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Posłanka na Sejm RP – Stanisława Prządka, Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Niedźwiedź, Starosta Powiatu – Grzegorz Woźniak, Przewodniczący Rady Miasta – Andrzej Dobrowolski, Burmistrz Miasta Garwolin – Tadeusz Mikulski, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z Dyrektor Grażyną Witak – Wcisło. Patronat medialny objęło: Katolickie Radio Podlasie oraz Życie Siedleckie.

Współorganizatorami koncertu byli: Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Zespół Szkół Specjalnych Nr 2 w Garwolinie z Dyrektor Wandą Cabaj, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie z Dyrektorem Jarosławem Kargolem. (Na zdjęciu Jacek Pasternak i panowie Czaporowscy - Junior i Senior, nagłaśniajacy koncert.)

Organizatorami byli: Róża Michalik, Biuro Rachunkowe DELTA Zbigniew Michalik.

Wśród osób, którym zmagania z niepełnosprawnością nie są obojętne jest również grono naszych darczyńców. Są wśród nich: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, firma AVON, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Niedźwiedź, Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dobrowolski, Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z Dyrektor Grażyną Witak Wcisło, Właścicielka Kawiarni „Moja Muzyka” Bożena Pyza, właściciel firmy VIDEO MIX Krzysztof Flont oraz właściciel Biura Rachunkowego DELTA Zbigniew Michalik.


Po koncercie artystów dziecięcych i dorosłych dopadli panowie i panie z telewizji, radia i gazet.


Wywiadu udziela Kasia. Na pierwszym planie - Eliza. Obydwie panienki zachwyciły swymi występami, ale pozostałe dzieci nie ustępowały im. Kwiaty złożone na ręce pani Rózy Michalik otrzymała keyboardzistka - Małgosia.

Po lewej stronie Andrzej Głowienka z Waldemarem Jaroniem z Katolickiego Radia Podlasie i Łukaszem Koryckim z Życia Siedleckiego ...
... a na zdjęciu po prawej stronie z Andrzejem Dobrowolskim z Czasu Garwolina.

(Koncert udał się znakomicie - AD.)

Róża Michalik