19 września 2020r. Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Lepsze 500+ niż olimpiada

 Noblista Milton Friedmann, ekonomiczny doradca Reagana który pomógł mu zwyciężyć ZSRR, wyróżnił cztery sposoby wydawania pieniędzy.

 Pierwszy - kiedy ten, który sam zarabia pieniądze wydaje je na swoje potrzeby. Co do gospodarności wydawania to sposób ten jest najlepszy, bo człowiek który w trudzie zarobił pieniądze zna ich wartość i nie będzie ich trwonił, a że swoje potrzeby zna najlepiej, to wyda pieniądze najczęściej na rzeczy naprawdę potrzebne.

 Drugi - kiedy ten, który zarabia pieniądze, wydaje je na cudze potrzeby. Ten sposób jest nieco gorszy, bo gorzej zna się cudze potrzeby niż swoje, przez co wydatki te są częściej nietrafione. Dowodem na to bywają nieużywane a drogie prezenty kupione z serdeczności, albo zawiedzione nadzieje na dar naprawdę potrzebnej rzeczy.

 Trzeci sposób wydawania pieniędzy to taki, kiedy dysponent cudzych pieniędzy wydaje je na swoje potrzeby. Człowiek, który dostał pieniądze dla siebie skłonny jest do zbytniej rzutkości w ich wydawaniu, ale przynajmniej zna swe potrzeby, i po zmarnowaniu kilku darów pieniężnych zwykle zaczyna je wydawać sensownie.

 Czwarty sposób jest najgorszy - dysponent cudzych pieniędzy wydaje je na cudze potrzeby. Człowiek ten może bez poczucia wagi pieniędzy (za którymi kryje się trud) wydawać je na złudzenia, co do potrzeb innych ludzi. W takiej sytuacji jest urzędnik dysponujący pieniędzmi podatników.

 Jeśli w państwie są niskie podatki to dominują w nim transakcje sensowne - większość z nich czynią ludzie którzy zarabiają pieniądze wydając je na własne potrzeby. Jeśli zaś są wysokie podatki, dominują wydatki według czwartego sposobu - są nietrafne.

 Rok temu rząd PiS wprowadził zasiłek rodzinny 500+. Rodzice, którzy nie zarobili pieniędzy dostali je do dyspozycji w formie gotówki. To trzeci sposób wydawania pieniędzy,

 Gdyby rządziła Platforma Obywatelska wydawałaby pieniądze według czwartego sposobu - oni chcieli urządzać za pieniądze podatników rozrywkę dla podatników w formie olimpiady w Zakopanem-Krakowie. To by było gorsze.

 Natomiast lepszy pomysł od PiS-u ma Kukiz 15, bo ci chcą obniżki podatków, wzrostu płac ludzi a cięć pieniędzy na pomysły urzędników, przez co w zasobniejszych portfelach ludzi pracy byłoby więcej pieniędzy dla nich samych (pierwszy sposób wydawania) i na składkowe inicjatywy samorządowe (drugi sposób wydawania).

                                                                                                        Andrzej Dobrowolski

 

.