24 września 2020r. Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Prezydent za wielkrotnym burmistrzowaniem.
      Prezydent RP Bronisław Komorowski oficjalnie wypowiedział się przeciwko pomysłowi ograniczenia możliwości bycia wójtem, burmistrzem i prezydentem miasta do dwóch kadencji.

      To ważne, bo prezydent - jako głowa państwa - pokazał w ten sposób, iż istnieje jakaś państwowa racja za tym, by wielo-kadencyjni włodarze trwali na swych stanowiskach wspierani nawet ze szczytu piramidy trzech władz.

      Domyślam się, że chodzi tu o realizację polityki administracyjnej i wewnętrznej zgodnej z linią rządu, o co byłoby trudniej przy kalejdoskopowych zmianach personalnych prowincjonalnych rządów.

     Szkoda, że zdrowie lokalnej demokracji podporządkowane jest argumentom państwowym. Można by przecież inaczej rozwiązać problem spójności polityki państwa i tworzenia klasycznych mechanizmów politycznych budujących dobre społeczności.

     Zamiast pointy: Gdyby stanowiska prezydenta RP nie dotyczyła reguła ograniczenia do dwóch kadencji, prezydentem do dziś byłby Aleksander Kwaśniewski. I wcale nie dlatego, że był dobrym prezydentem, lecz mimo tego, że nim nie był. Właśnie dlatego prawa Grecji i Rzymu nie pozwalały na reelekcję władzy demokratycznej.

                                                                                                              Andrzej Dobrowolski


.