Msza trydencka w kolegiacie

sty 6, 2021

 W niedzielę 10 stycznia o 14.30 zostanie odprawiona w garwolińskiej kolegiacie msza święta w rycie rzymskim. Poprowadzi ją ksiądz z siedleckiego KLO, który po raz pierwszy odprawiał taką mszę u nas w listopadzie. Niektórzy wierni obecni w naszym kościele przyjechali na nią z sąsiednich powiatów: siedleckiego i otwockiego. Prawdopodobnie wierni z kręgu celebransa przyjechali wraz z nim i pięknie grali i śpiewali.

 Msza zwana trydencką jest starszym rytem mszy znanej nam współcześnie. Odprawiana jest po łacinie, w atmosferze dostojeństwa i powagi. Ksiądz celebruje ją jak Mojżesz prowadzący lud, jako przewodnik kościoła wiernych prowadzonych ku Bogu, a więc w kluczowych momentach mszy zwrócony jest ku krzyżowi, ku ołtarzowi, a nie ku wiernym.

 Udział wiernych zanurzonych w uroczystym śpiewie chóru i długich chwilach ciszy jest bardziej wyciszony niż podczas znanej nam mszy. Na przykład modlitwa „Ojcze nasz” odmawiana jest przez księdza, a wierni wypowiadają samą końcową formułę modlitwy „I zbaw nas ode złego” po łacinie. Kazanie wygłaszane jest po polsku, ale Ewangelia czytana po łacinie.

 Oprócz głębi przeżycia religijnego msza trydencka daje umiejętność uczestnictwa w podobnych mszach w całym, globalizującym się świecie, podczas podróży, wyjazdów do pracy. Zapoznać się z nią powinien każdy świadomy katolik, a nawet nie-katolicy głębokiej kultury.

 Tej pięknej mszy trzeba się cierpliwie nauczyć.

 Stroną internetową poświęconą tej sprawie jest mszatrydencka.pl , jest na niej wiele objaśnień i filmików wprowadzających do tematu.

 Uwaga osobista. Dla mnie punktem oparcia do rozumienia mszy jest zamiłowanie do „Mszy h-moll” Bacha, zagranej i zaśpiewanej przez Monteverdi Choir i English Baroque Soloists dyrygowanych przez Johna Eliota Gardinera. Komu spodoba się wersja dostępna na You Tube, może kupić egzemplarz na płycie CD i korzystać ze świetnej jakości dźwięku i tekstu pieśni mszy wpisanego do książeczki płytowej. Słuchanie tej muzyki wymaga skupienia i całkowitego zanurzenia się w niej. Jest to najpiękniejszy utwór muzyczny świata.

 AD

Pater noster – Ojcze nasz

Pater noster, qui es in caelis

Ojcze nasz, któryś jest w niebie,

sanctificetur nomen tuum

święć się Imię Twoje,

adveniat regnum tuum

przyjdź Królestwo Twoje,

fiat voluntas tua

bądź wola Twoja

sicut in caelo et in terra.

jako w niebie tak i na ziemi.

Panem nostrum quotidianum

Chleba naszego powszedniego

da nobis hodie;

daj nam dzisiaj

et dimitte nobis debita nostra

i odpuść nam nasze winy,

sicut et nos dimittimus debitoribus nostris

jako i my odpuszczamy naszym winowajcom,

et ne nos inducas in tentationem

i nie wódź nas na pokuszenie,

sed libera nos a malo.

ale nas zbaw ode złego.

Amen.

Amen.

gospodarz strony Andrzej Dobrowolski