Przeciwko modernizmowi w architekturze – link

sie 9, 2023

Polecamy tekst na stronie dziennika Rzeczpospolita pt. „Mamy dość tej brzydoty” – skierowany przeciwko modernizmowi w architekturze.

 https://sukces.rp.pl/architektura/art38913921-mamy-dosc-tej-brzydoty-bunt-skandynawow-przeciw-wspolczesnej-architekturze 

 

/…/ Powrót do klasycznych stylów w architekturze ma swoich zwolenników nie tylko w krajach skandynawskich – ruch o nazwie „Architectural Uprising” rozlał się na cały świat. W Wielkiej Brytanii najsłynniejszym bodaj orędownikiem odwrotu od architektury modernistycznej i postmodernistycznej na rzecz tej hołdującej tradycyjnej estetyce jest król Karol III.

Brytyjski monarcha ma zresztą wszelkie zasoby, aby wcielać swoje poglądy w życie. Na swoich włościach zbudował on już dwa miasteczka z zabudowaniami w tradycyjnym stylu, a w budowie jest jeszcze trzecie. /…/

Izabella Popko

 

Czas Garwolina poleca teksty z października 2009 r. w zakładce Starsze Teksty swego Archiwum – gdzie opisano jak studenci architektury Politechniki Warszawskiej  projektowali przestrzeń Garwolina przyszłości i gdzie umieścili myśl o „nowym miasteczku” pod Budzeniem, bez marketów i ekstrawaganckich budowli modernistycznych.

.

gospodarz strony Andrzej Dobrowolski