Rynek przy obwodnicy staje się faktem, ale nie jako przedsięwzięcie mieszczańskie

paź 31, 2022

Na stronie kuriergarwolinski.pl poinformowano o powstawaniu centrum handlowego naprzeciwko restauracji McDonalda pod obwodnicą Miasta.

https://kuriergarwolinski.pl/garwolin-21624-castorama-i-kolejny-lidl-w-garwolinie,2.html

Dwadzieścia lat temu Stowarzyszenie dla Garwolina zabiegało o stworzenie pod obwodnicą Garwolina Rynku przy obwodnicy na którym kupcy i przedsiębiorcy naszego Miasta stworzyliby –  jako zrzeszenie – ładny i funkcjonalny ośrodek różnorodnego handlu i usług, na którym podjęliby próbę sprostania wymaganiom konkurencji wielkich sieci handlowych, których przyjście do Garwolina było tylko kwestią czasu. Inicjatywa SdG nie powiodła się nie tyle przez barierę niechęci i niezrozumienia wśród lokalnych władz, ale przede wszystkim z winy apatii i braku zmysłu wspólnego działania garwolińskich kupców i przedsiębiorców. Ci nie okazali zainteresowania swym interesem a nawet uwierzyli, że inicjatywa SdG jest zwrócona przeciw nim. Szkoda, w przeciwieństwie do przemysłu w handlu inicjatywa mieszczańska miała szanse powodzenia.

Zmysł działania obywatelskiego w Garwolinie jest znacznie niższy niż wśród mieszkańców okolicznych wsi potrafiących wspólnie realizować dobre inwestycje.

Powstający rynek przy obwodnicy będzie generował zyski dla obcych i odbierał klientów Staremu Garwolinowi. Zmieniamy swój status z klasy średniej na proletariat do wynajęcia.

AD

Urbanistyczna strona nowego rynku przy obwodnicy zapowiada się ładnie. Może by tak jeszcze  dęby kolumnowe i horyzontalne krzewy…

.

gospodarz strony Andrzej Dobrowolski