Rekolekcje filozoficzne – link

gru 11, 2020

 Polecamy Czytelnikom Czasu Garwolina wykład Adama Wielomskiego dotyczący idei panteizmu.

 Idee nie są bez znaczenia praktycznego – są oprogramowaniem umysłów ludzkich wierzących w te idee, wpływają na to, że myślimy takimi a nie innymi myślami. Idee filozoficzne i religijne tworzą matrycę po której toczą się nasze myśli o świecie.

 Kto wierzy w Boga w niebie (transcendentnego, pozaświatowego) skłonny jest uważać za najlepszą monarchię lub arystokrację z królem na czele, lub przynajmniej w konieczność respektowania wiecznego prawa.

 Kto wierzy w wolną duszę każdego człowieka skłonny jest chcieć wolności dla osób ludzkich, odrębności ich prywatności (gdzie są wolni) od państwa (gdzie powinni podporządkować się państwu).

 Kto wierzy, że ład świata wyrasta z dołu, z „bogini matki”, z „materii”, że w materii jest całościowa (pan-teizm) boska skłonność stwarzania świata a ludzka dusza jednostkowa jest złudzeniem, to skłonny jest uznać, że konieczne jest państwo totalitarne, które będzie sterowało wszystkim, np. spodatkowując ludzi do cna zniewalając ich, czy powiedzmy sterując życiem seksualnym osób, np. propagując bezpłodny homoseksualizm i atomizując społeczeństwo na masy ludzkie ludzi bez rodzin.

 Idee mają konsekwencje.

 https://www.youtube.com/watch?v=1_oXTBiMPpU

 AD

gospodarz strony Andrzej Dobrowolski