21 września 2020r. Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Wakacje garwolińskich Skautów Europy - Jurek Żochowski

             W niedzielę 4 września, tradycyjnie już na Lisich Jamach, harcerze z garwolińsko-pilawskiego hufca Skautów Europy rozpoczęli nowy rok pracy. Harcerki podobną inaugurację będą miały w niedzielę 10 września w Pilawie. Przy okazji jest to również dobry moment aby podsumować tegoroczne lato, które dla garwolińskiego środowiska Skautów Europy było wyjątkowo intensywne.

 

Początek wakacji

            Wakacje w środowisku rozpoczęły się od obozu 1 Gromady Garwolińskiej, czyli chłopców w wieku od 9 do 11 lat, który odbył się na przełomie czerwca i lipca w Budach Grabskich w okolicach Skierniewic. W tym samym czasie nie daleko Maciejowic swój obóz miały harcerki z 2 Drużyny Garwolińskiej. Nieco później, bo od 7 do 15 lipca na swoim obozie w pobliżu sanktuarium maryjnego w Kolembrodach były wilczki z 2 Gromady Garwolińskiej czyli dziewczęta w wieku 9-11 lat.

 

Międzynarodowy obóz 1 Drużyny Garwolińskiej w Tatrach

            Od 14 lipca, przez ponad dwa tygodnie harcerze z 1 Drużyny Garwolińskiej obozowali w  lesie nie daleko Witowa u podnóża Tatr. Obóz to czas kiedy harcerze, podzieleni na zastępy, w których spotykają się na zbiórkach przez cały rok,  przez ponad dwa tygodnie żyją w leśnej wspólnocie. Jest to czas nie tylko gier i zabaw, ale także prawdziwa szkoła życia, zwłaszcza jeżeli przez większą część obozu pada i jest zimno, a codziennie rano trzeba iść się myć w zimnej wodzie... Harcerze mieszkają na platformach zbudowanych z żerdzi bez użycia gwoździ, sami gotują na zrobionych przez siebie kuchniach, starają się poznać okolice i przez piękno przyrody zbliżyć się do Boga uczestnicząc w Mszach Świętych.

            Tegoroczny obóz był pod wieloma względami wyjątkowy. Tuż obok nas obozowała drużyna z miejscowości Garches, położonej niedaleko Paryża. Polscy i Francuscy harcerze wspólnie uczestniczyli w grach, wyjściach, ogniskach, Mszy Świętej czy też zapraszali się wzajemnie na posiłki.

            Podczas obozu harcerze z Garwolina i Garches uczestniczyli także w finale gry rocznej ''Ostrogi'' zorganizowanej z okazji 100 lecia harcerstwa, w której uczestniczyło kilkadziesiąt zastępów z całej Polski. Zastępy ''Żubr'' i ''Jastrząb'' z Garwolina zajęły w niej odpowiednio 11 i 12 miejsca, zdobywając srebrne odznaki Ostróg.

            Po zakończeniu obozu polscy i francuscy harcerze mogli także razem zobaczyć kilka ważnych dla Polski i polskiej historii miast, a  mianowicie Kraków, Wadowice, Oświęcim, Częstochowę i Warszawę. Po powrocie do Garwolina przygotowali, także wspólnie ognisko, w którym uczestniczyli rodzice harcerzy i nasi przyjaciele.

 

Pielgrzymka do Santiago de Compostella

            Prawie cały sierpień niespełna czterysta przewodniczek i wędrowników, czyli najstarszych członków naszego Stowarzyszenia spędziło we Francji i Hiszpanii. Wśród nich było również kilkanaście osób z Garwolina i Pilawy

            Pierwszy tydzień to wędrówka po Camino de Santiago, czyli najsłynniejszym szlaku pielgrzymkowym w Europie, który prowadzi do grobu św. Jakuba znajdującego się w Santiago de Compostella. Co roku Camino przemierzają tysiące pielgrzymów wędrujących samotnie lub w małych grupach. W tym roku, także my mieliśmy możliwość zmierzyć się z Camino pokonując w Kręgach i Ogniskach(czyli kilkuosobowych grupach) ponad 100 kilometrowy odcinek prowadzący przez pogranicze francusko-hiszpańskie oraz mogąc podziwiać piękno krajobrazu Pirenejów i zbliżyć się do Pana Boga przez modlitwę i kontemplację. Następnie przejechaliśmy kilkaset kilometrów by wejść do Compostlli i tam zakończyć pielgrzymkę u grobu św. Jakuba. Warto nadmienić, że podczas uroczystej Mszy Świętej w katedrze śpiew prowadził wędrownik z Garwolina, Rafał Karczmarczyk.

 

Światowe Dni Młodzieży w Madrycie

            Po zakończeniu Camino udaliśmy się do Madrytu by wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. Wspólnie z ponad dwoma tysiącami przewodniczek i wędrowników z całej Federacji Skautingu Europejskiego obozowaliśmy na terenie jednego z madryckich uniwersytetów i braliśmy udział w służbie, uczestnicząc również w miarę możliwości w programie ŚDM. Światowe Dni Młodzieży był to niesamowity czas doświadczenia jedności pomiędzy młodymi katolikami z całego świata. Na ulicach i w metrze panowała niesamowita radość, śpiew i taniec wielokolorowych tłumów. Dodatkowo dla nas ważna była możliwość służby jaką pełniliśmy wspólnie z Kręgiem wędrowników z okolic Mediolanu, z którym podczas tego czasu bardzo się zżyliśmy. Najwięcej entuzjazmu wzbudzały jednak spotkania z Ojcem Świętym takie jak wieczorne czuwanie na lotnisku Cuatro Vientos gdzie mimo wielu godzin oczekiwania w upalnym słońcu oraz późniejszej burzy i wichury trwaliśmy wspólnie na modlitwie. Z pewnością atmosfera tego czasu i mocne przesłanie Benedykta XVI wzywające do ewangelizacji w swoim środowisku na długo zostaną nam w pamięci.

 

Przygoda czeka

            Tak upłynęły wakacje i wchodzimy w kolejny rok pracy harcerskiej. Harcerzem czy harcerką może zostać każdy i każdy może przeżyć niezapomnianą przygodę. Zapraszamy dziewczyny i chłopaków w wieku od 9 do 11 lat do uczestnictwa w zbiórkach wilczków, starszych w wieku od 12 do 16 lat  do zastępów harcerskich. Zachęcamy także licealistów i licealistki oraz studentów i studentki do wzięcia udziału w ogólnopolskich pielgrzymkach wędrowników i przewodniczek. Przewodniczki od 16 do 18 września wędrują na górę Świętej Anny, natomiast wędrownicy od 23 do 25 września pielgrzymują na Święty Krzyż. Czas tych ogólnopolskich pielgrzymek daje niesamowitą energię do przeżycia rozpoczynającego się kolejnego roku nauki, dlatego serdecznie zachęcam do uczestnictwa.

 

            Zapraszamy również do odwiedzania strony internetowej Stowarzyszenia: www.skauci-europy.pl, na której można uzyskać więcej informacji o naszym ruchu oraz na strony drużyny i gromady garwolińskiej www.1dgfse.blogspot.com i www.fse1gg.blogspot.com, na których już wkrótce pojawią się szczegółowe informacje o zbiórkach.

 

Czuwaj!

                                                                                                               Jerzy Żochowski

                                                                                               szczepowy 1 Szczepu Garwolińskiego

                                                                                          sł. Bożego ks. Stefana kard. Wyszyńskiego

 

Wszelkie pytania czy też chęć uczestnictwa w naszej działalności proszę kierować mailowo na mój adres: jmzochowski@gmail.com

http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl
http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl

http://www.czasgarwolina.pl.