27 czerwca 2019r. Imieniny: Władysława, Maryli, Władysławy
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Nazwiska naszej szlachty

 Nakładem Starostwa Powiatowego ukazała się w 2018 roku książka Pawła Ajdackiego "Powiat Garwoliński - pałace, dwory i folwarki". Zawiera ona katalog liczących 50, 200, 500 czy 1000 hektarów majątków szlacheckich, służących w średniowiecznym założeniu za podstawę utrzymania rycerstwa na służbie Królestwa Polskiego. Ich gospodarzami byli z reguły ludzie chrześcijańskiej elity, nasza arystokracja, którą w roku apokalipsy 1944 wyrzucono z rodzinnych gniazd, nie pozostawiając jej nawet domów z małym gospodarskim otoczeniem, które najczęściej natychmiast zmarniały. Chodziło o celowe zniszczenie elity kulturowej i zastąpienie jej kadrami rewolucyjnej nowej wiary marksistowskiej.

 Zanim Czytelnicy dotrą do pełnej treści tej książki prezentujemy katalog nazwisk skazanych na zapomnienie wymienionych w niej.

 Andrzej Dobrowolski

 

.



Babice, gmina Trojanów

Michał Turoboyski

(przedtem Tadeusz Lelewel, Jan Ordęga)

 

Bączki, gmina Maciejowice

Rodzina Zamoyskich

 

Białynia, gmina Parysów

Teresa Białobłocka

 

Borowie

Leon Popławski

(przedtem Jan Warszewicki, Krzysztof Warszewicki, Jan Radzimiński, Rafał Leszczyński, Jakub Pogorzelski, Ignacy Chlebowski, Kazimierz Chlebowski, Marcin hr. Załuski, Leon hr. Nałęcz Moszczyński, Joachim hr. Moszczyński, gen. Henryk Dembiński, Jan Woyszyk, Seweryn Jański, Andrzej Jóźwicki, Feliks Jóźwicki, Bronisław Popławski)

 

Budel, gmina Łaskarzew

Zygmunt Sosnowski

(przedtem Konstanty Derseville, Jan Dobrowolski)

 

Budy Obrębskie, gmina Pilawa

Bronisław Chrostowski

(przedtem Ignacy Hordliczka, Edward Hordliczka)

 

Budzeń pod Garwolinem

Agnieszka ze Skarżyńskich Gorzkowska (1814), potem pan Woyno (1849).

 

Celejów Zalesie, gmina Wilga

Jan Łaski

(przedtem Marcin Celejowski, Stanisław z Celejowa, Józef Czyżkowski, Jan Waligórski Odrowąż, Fryderyk Zakrzowski, Józef Zakrzowski, Karol Drewicz).

 

Celejów Zagroda, gmina Wilga

Jadwiga z de Lendorffów Korycka

 

Chęciny, gmina Górzno

Karolina z Ordęgów i Karol Kisielniccy

(przedtem Górzyńscy, Katarzyna Wilcka, Jan Wilcki, Apolonia z Karwowskich Paskudzka, Tomasz Paskudzki, Ludwik Franciszek Żebrowski, Daniel Żebrowski, Mikołaj i Franciszka Ryszkowscy, Wojciech Żebrowski, Ignacy Żebrowski).

 

Choiny, gmina Parysów

Józef Myśliwiec

(przedtem Andrzej Leonowicz, Jakub i Józefa Szymanowscy, Hipolit Pełczyński).

 

Chotynia, gmina Sobolew

Rodzina Siennickich

(przedtem Jan Ciołek, Jakub Ganecki, Wiktoryn Brzeski, Sebastian Brzeski, Dymitr Ostrowski, Krzysztof Ostrowski, Hieronim Ganecki, Krzysztof Sułowski, Dominik Sułowski, Wojciech Smoliński, Maciej Grzybowski, Ignacy Moszczyński, Katarzyna z Parysów Potocka, Piotr Paliszewski, Stanisław hr. Graybner, Karolina z Pieniążków Graybner, Stanisław hr. Graybner, Wincenty Śnieżko-Błocki, Tomasz Mirowski).

 

Cyganówka, gmina Wilga

Stefan Hordliczka

(przedtem Wilccy, Andrzej Stokowski herbu Jelita, Aniela Paulina z Łyszkiewiczów Popławska, Jan Rakuza, Jan Dwernicki, Stanisław Dwernicki, Maria Grabowska, Kazimierz Hordliczka).

 

Czyszków, pod Garwolinem

Gracjan Kobylski

(przedtem Gerard i Trojan z Czyszkowa, Mikołaj i Mroczysław z Czyszkowa, Piotr, Paweł, Mikołaj, Maciej, Jan z Czyszkowa; Andrzej i Jan Czyszkowscy, Tomasz Izbiński, Michał Bedoński, Teresa z Bedońskich Zembrzuska, Aleksander Henryk Reinschmidt).

 

Dąbrowa, gmina Łaskarzew

Józef Olechowski

(przedtem Paweł Mrokowski, Konstanty Kruzensztern, Jan Niemira).

 

Domaszew, gmina Maciejowice

Franciszek hr. Zamoyski

(przedtem Pakosz, Oltan syn Pakosza, Jan Holt, Mikołaj Goźliński, Mikołaj Holt, pan Omieciński, Jan Leśniowolski, Filip Miecznikowski, Stanisław Kostka hr. Zamoyski, Stanisław Kostka hr. Zamoyski młodszy, Andrzej hr. Zamoyski)

 

Drobina, gmina Sobolew

Leon i Maria Papiescy

 

Dudki, gmina Trojanów

T. Abramowicz

(przedtem Jan i Stefan Trojanowscy, Zygmunt Górski, Władysław Ordęga).

 

Emerytka, gmina Sobolew

Józef Babik

(przedtem Feliks Łukoski, Stanisław Wiszowaty, Maria Rodziewiczówna - pisarka, Jadwiga Skirmuntt).

 

Filipówka, gmina Borowie

Rachmil Blas

 

Giełcza, gmina Garwolin

Feliks Górski

(przedtem Wilccy, Romanowiczowie, Piotr Górski, Piotr Lubiejewski).

 

Głosków, gmina Borowie

Jerzy Talma

(przedtem Głoskowscy herbu Przeorowa, Wojciech z Głoskowa, Tomasz i Gotard Głoskowscy, Jan Głoskowski, Stanisław i Hieronim Parysowie, Młyńscy, Przebendowscy, Franciszek Stalkowski, Ludwik Stalkowski, Florentyna Stalkowska, Wasilij Afanasjew, Bazyli Afanasjew, Janina Czernicka i Abram Sukiennik, Ignacy Dmowski).

 

Godzisz, gmina Maciejowice

Albina Kwaśnieska i Maria z Kwaśniewskich Dobrzańska

(przedtem Kasper Maciejowski dworzanin królewski, Mikołaj Maciejowski, Jan Maciejowski, Krzysztof i Mikołaj Maciejowscy, Jan Oleśnicki, Potoccy, Zamoyscy).

 

Goniwilk, gmina Żelechów

Kazimierz Wiązowski

(przedtem Jan Artur Ordęga, Ludwik i Maurycy Neufeldowie, Edward Hordliczka, Świętochowscy).

 

Gończyce, gmina Sobolew

Jerzy Roszkowski i Maria Gąsiorowska

(przedtem Jak Klimunt i Indrzych z Gańczyc, Mikołaj i Barbara Kosmierzowscy, Jakub Ganecki, Sułowscy: Krzysztof, Franciszek i Michał; Franciszek Kazimierz Grabowski, Florian Garbowski, Katarzyna z Parysów Potocka, Michał Stanisław Grabowski, Franciszek Zalewski, Józef Tomasz Grabowski; Aleksandra z Grabowskich primo voto Kossakowska, secundo voto Bessonowa; Andrzej Kiwerski, Władysław Żymirski, August Szydłowski, Marcel i Aleksandra Grajberowie, Feliks Boski, Józef Wincenty Świderski, Ildefons Roszkowski).

 

Goździk, gmina Górzno

Stanisław Szymorowski

(przedtem Samuel Kożuchowski, Stanisław Bieliński, Agnieszka ze Skarżyńskich Goszkowska).

 

Goźlin Górny, gmina Wilga

Mendel Blass, [rozparcelował majątek]

(przedtem Wilccy, Narzumowscy; Jasińscy: Jan, Tadeusz, Leontyna, Teodor, Roman; Maciej Gosławski, Jan Babski)

 

Górki, gmina Garwolin

Michał Korff i J. Sieradzka

(przedtem Antoni Kłoczewski, Józef Przegaliński, Walenty Zembrzuski, Aleksander Korff).

 

Górki, gmina Parysów

Katarzyna Eysymontt

(przedtem Alfred Eysymontt, Maria z Pniewskich Mierzwińska i Henryk Pniewski).

 

Górzno Niższe, gmina Górzno

Janina i Iwo Wilkońscy

(przedtem Paszko i Włodko Powała, Jakub Klonowski, Klemens Ciołek z Bielan Bieliński, Paweł Wąż Wilcki, Piotr Zawisza Górzyński, Katarzyna Wilcka, Górzyńscy, Gójscy, Koryccy, Ciołkowie, Ranachowscy, Magnuszewscy, Leżeńscy, Ochoccy, Krzescy, Stanisław Błażewski, Żebrowscy: Ludwik, Daniel, Wojciech, Józef; Karol Szubalski, Piotr Paliszewski, Klemens Andrzej Wilkoński, Wilkońscy: Stefan Ludwik, Tadeusz Piotr, Marian Czesław).

 

Górzno Wyższe, gmina Górzno

Karol Rogalski

(przedtem Mikołaj Kośmierzowski, Feliks Górzyński, Ciołkowie, Wilscy, Ranachowscy, Katarzyna Gójska, Franciszek Górzyński, Maciej Korzyb, Stanisław Błażewski).

 

Gózd, gmina Borowie

Kazimiera Migdalska

(przedtem Dramińscy: Antoni, Seweryn, Edward; Ignacy Miniszewski, Piotr Migdalski).

 

Huta Garwolińska, gmina Garwolin

Stefan Hordliczka

(przedtem Hordliczkowie: Wilhelm, Wanda z Suskich, Zofia z Hordliczków Jabłońska, Józef Antoni Suski).

 

Iwowe, gmina Borowie

Marian Mościcki i B. Zachorski

 

Izdebno, gmina Łaskarzew

hrabia Łoś (do 1920)

 

Jaźwiny, gmina Pilawa

Rodzina Potockich.

 

Jeleniec, gmina Łaskarzew

Jan Dmochowski

(przedtem Niedziałkowcy herbu Rawicz: Wiktor, Antoni, Anna Julia z Kalinowskich).

 

Józefin, w Kozłowie, gmina Parysów

Józef Michalik

(przedtem Józefa z Eysymonttów Stankiewiczowa i Filipina z Eysymonttów Włodkowa; Piotr Migdalski).

 

Józinek, gmina Parysów

Józef i Bożena Sochaccy

 

Kaleń, gmina Sobolew

Maria Róża z Zamoyskich Belina-Brzozowska, pan Berger

(przedtem Marcin Kaleński, Jan Kaleński i Jan  Gniewosz, Tadeusz Mrokowski, Andrzej hr. Zamoyski).

 

Kamionka, gmina Borowie

J. Karolkiewicz

(przedtem Feliks Zawisza Kamieński, Kacper Dąbrowski, Andrzej Dąbrowski, Jan Nepomucen Dąbrowski, Adolf  Dłużewski, Katarzyna, Władysław i Aleksander Abramowiczowie).

 

Karolinów, gmina Pilawa

Edward Hordliczka

 

Kębłów, gmina Żelechów

Kazimierz Szlendak

(przedtem Sasa Kapcam syn Joska, Julian Kamiński).

 

Kobyla Wola, gmina Górzno

Aleksander Mierzwiński

(przedtem Antoni Onufry Pniewski, Antoni Józef Mierzwiński z żoną Marią Walerią z Pniewskich).

 

Kobylnica, gmina Maciejowice

Antoni Szeliński

(przedtem pan Leżeński).

 

Komory, gmina Trojanów

Michał Ostrowski

 

Korytnica, gmina Trojanów

Irena i Halina Turoboyskie

(przedtem Jan Korycki i Mikołaj Korycki, Anna Fiebroniowa, Paweł Fiebroń, Jan Kłoczowski, Stanisław Kłoczowski, Franciszek i Antoni Kłoczowscy, Rozalia Piasecka, Leon Duczyński i Ignacy z Potoka Potocki, Aleksander i Teresa z Czapskich Potoccy, Józefat Bychowski, Adam Mrokowski, Józef Trojanowski, Franciszek Trojanowski, Tomasz Jankowski i Balbina Bychowska, Joachim Hiacynt Mrokowski, Adam Mrokowski, Ignacy Sikorski, Józef Przegaliński, Jakub i Józefa Szymanowscy, Józef Longin Obrąpalski, Józefa z Wyczólkowskich Turoboyska, Stefan Turoboyski).

 

Kownacica, gmina Sobolew

Szczepan Michalik

(przedtem Jan Ciołek, Kasper Ostrowski, Ganeccy: Hieronim, Marcin i Stanisław; Grabowscy: Adam, Franciszek, Justyna; Henryk hr. Ostroróg, Kajetan Szczakowski, Henryk hr. Ostroróg, Zygmunt hr. Ostroróg, Waleria Ostrorogowa, Józef Słonczyński, Antoni Słonczyński, Konstanty Brzósko, Jan Słoneckich, Stanisław Grajbner, Ignacy Niedziałkowski, Kazimierz Michalik syn Antoniego i jego żona Józefa z Migdalskich Michalikowa).

 

Kozłów, gmina Parysów

Mieczysław Eysymontt i Wanda z Eysymonttów Chmielewska

(przedtem Jan i Wit Duccy, Oborscy: Marcin, Jan i Wierosza; Stanisław Parys, Parysowie: Zygmunt, Wojciech, Jan, Konstanty, Adam, Feliks; Jan Linkhauz, Jan Baptysta baron Renard, Andrzej baron Renard, marszałek koronny Franciszek Bieliński, Stanisław Kostka Bieliński, Jan Kanty Maszkowski herbu Abdank, Józef i Władysław Rychłowscy, Leon Maszkowski, Leopold Stanisław Eysymontt ).

 

Krępa, gmina Sobolew

Helena Zofia Abakanowicz

(przedtem Jan Ciołek, Abraham Leżeński, Ksawery Dobrowolski, Stanisław Kostka Zamoyski, Franciszek hr. Zamoyski).

 

Ksawerynów, gmina Łaskarzew

Ludwik Husarzewski

(przedtem Józef Jan Zagórowski)

 

Kujawy, gmina Miastów Kościelny

pan Załuski

 

Leonów, gmina Żelechów

Melchior Czyżewski

 

Leszczyny pod Garwolinem

Władysław Mejer

 (przedtem Michał Staniukowicz, Jan Meyer).

 

Lewików, gmina Łaskarzew

Konrad Niwiński

(przedtem Skarbkowie herbu Abdank: Jakub, Jan, Stanisław; Jakub Podolski, Jan Lewikowski, Zamoyscy)

 

Łaskarzew

Stanisław Czesław Grajbner

 (przedtem biskupi poznańscy, Franciszek Ksawery Bleszyński, Julia Rusocka, Aleksandra z Kaczkowskich Czarnecka, Jan hr. Ledóchowski).

 

Łąki, gmina Górzno

Michał Namarowski

 (przedtem Ludwik Wilkoński)

 

Łętów, gmina Borowie

Antoni Migdalski i Edward Sokopp

(przedtem Stanisław Zieliński, Stanisław Wernicki, Jan i Anna Korff, Edmund i Marianna Mrowińscy, Klemens Charczewski, Ksawery Koziestański, Jan Migdalski).

 

Łucznica, gmina Pilawa

Jakub hr. Potocki

(przedtem Mniszkowie: Mikołaj i Andrzej; Łukasz Bronicki, Tytus Livius Burattini, Franciszek Jan Bieliński, gen Franciszek Bieliński, Bielińscy Józef i Paweł, książę Józef Poniatowski, Aleksander Stanisław Potocki, Potoccy: Stanisław Kostka, Aleksandra, Aleksander, Augustyn, Stanisław).

 

Miastków Kościelny

Jakub Ksawery Aleksander hr. Potocki

(przedtem Miastkowscy, Radzimińscy, Prażmowscy, Marcin Lasocki, Jan Przebendowski, Franciszek Bieliński, Michał Hieronim Radziwiłł i Elżbieta z Radziwiłłów Raczyńska, Maria Anna z Radziwiłłów Bnińska, Piotr Gąssowski, Anna Regina Gąssowska).

 

Miastków Stary

Michał Chechłowski

 

Michalin, gmina Żelechów

Michalina Zielińska i Józef Pielak

(przedtem Mordko Bahagun, Walerian Kuźmiński, Abramowiczowie: Aleksander, Ewelina, Krystyna, Halina, Maria).

 

Miętne pod Garwolinem

Michał Staniukowicz

(przedtem Jan i Tekla Manowscy)

 

Oblin, gmina Maciejowice

Rodzina Zamoyskich

 

Obręb, gmina Parysów

Marian Mąka

(przedtem Maciej i Jakub Zawisza herbu Przerowa, Stanisław Zawisza, Barbara Rogińska, Tekla Zdziechowska, Marceli Kurosz, Tekla Szyc, Ignacy Abramowicz i Katarzyna z Trzasków, Władysław Abramowicz. Edward Hordliczka).

 

Ostrożeń A, gmina Sobolew

Jan Zieliński

(przedtem Andrzej i Jan Ciołkowie, Krzysztof Ostrowski, Wiktoryn Florian i Sebastian Brzescy; Adam Suchołowski, Krzysztof Sułowski, Józef i Adam Grabowscy, Franciszek Paschalski herbu Sas, Zuzanna Szczakowska, Antoni hr. Ostroróg, Józef Paschalski i Antonina z Sienkiewiczów Paschalska, Józefa Karolina Brodowska, Józef Wyczółkowski, Ewaryst Mejer, Jan Zieliński, Antonina z Rzepeckich de Masson).

 

Ostrożeń B, gmina Sobolew

Kazimierz Paszkowicz

(przedtem Henryk hr. Ostroróg, Boscy: Kazimierz, Władysław i Kazimiera; Moszek Bruner, Stanisław Szamota)

 

Ostrybór, gmina Wilga

Antoni Daszewski

(przedtem Bartłomiej z Trzcianki Trzciński, Józef Czyżkowski).

 

Oziemkówka, gmina Miastków Kościelny

Franciszek Kałaska

(przedtem Jan Radzimiński, Franciszek Olszewski i Barbara Olszewska z Suchodolskich, Ludwik Ślaski).

 

Pilczyn, gmina Łaskarzew

Konstanty Dylewski i Józef Pawłowski

(przedtem  Andrzej Szołdrski, pani Rusocka).

 

Podebłocie, gmina Trojanów

Zofia Parchimowicz, Halina Szczycińska, Teodor Szmidecki

(przedtem Ludwik Marian Szmidecki, Bronisława Widerakiewicz)

 

Podłęż, gmina Maciejowice

Rodzina Dowgiałłów

(przedtem Powałowie, Rafał i Jakub z Podłęża Podłęscy, Prokop Leśniowolski, Jan Jawornicki, Filip Miecznikowski, rodzina Zamoyskich, wśród nich Andrzej Przemysław).

 

Podole, gmina Wilga

Abram Kassman

(przedtem Horyng, Chil Bratsztejn)

 

Podzamcze, gmina Maciejowice

Franciszek Józef a'Paulo Zamoyski

(przedtem Andrzej Ciołek - jego potomni przybrali nazwisko Maciejowskich, Maciejowscy: Kacper, Mikołaj, Stanisław, Jan Zbigniew Oleśnicki, Teodor z Potoka Potocki, Potoccy: Stefan, Ignacy, Aleksander, Mikołaj; Konstancja z Czartoryskich Zamojska, Stanisław Kostaka Zamoyski, Andrzej Przemysław Zamoyski).

 

Polesie Rowskie, gmina Łaskarzew

Alina Szenwald

(przedtem Antoni Lichowski, gen. Władysław Poderni).

 

Poschła, gmina Parysów

Rodzina Zamoyskich

 

Przyłęk, gmina Sobolew

Piotr Okończyc

(przedtem w rękach m.in. Kłoczowskich, Sułowskich, Ostrorogów, właścicielami byli Feliks Rosiński, Jan Wyszowaty, Zdzisław i Eleonora z Wilkońskich Jasińscy, Czesław i Michalina Porazińscy, Stanisław Bronicki, Helena Beerowa).

 

Pszonka, gmina Parysów

Szymon Landau

(przedtem Jakub Zembrzuski, Izabella Pełczyńska, Jan Ordęga, Józef Mierzwiński, Maria Zędlarska, Icek Goldmann)

 

Puznów Nowy pod Garwolinem

Franciszek Miętas

 

Puznówka, gmina Pilawa

Franciszek Zembrzuski

 

Rębków, gmina Garwolin

Stanisław Celiński

(przedtem Wigand Ciołek, Łukasz Nagórski, Andrzej Mniszek, Tytus Livius Burattini, Stefan Bieliński, Antoni Zabłocki, Antoni Karosz, Michał Grabowski, płk. Zwierow, Władysław Zakrzewski).

 

Rowy, gmina Łaskarzew

Paulina i Jan Rościszewscy

(przedtem Grzegorz Wyszkowski, Antoni Luciński, Feliks Luciński, Antoni Gordon, Gustaw Rembieliński, Aleksander i Żorżeta Chaniewscy, Chaniewscy: Stanisław Antoni, Michalina; Maria i Stefan Życcy).

 

Ruda Talubska, gmina Garwolin

Zygmunt Skrobecki

(przedtem Paweł Mrokowski, rodzina Deskurów, Karol Kowalczyński, Jan Werner, Władysław Zakrzewski).

 

Ruda Tarnowska, gmina Wilga

Maria z Zamoyskich Bispingowa

 

Ryczyska, gmina Miastków Kościelny

Edward Ulatowski

(przedtem Ignacy Żebrowski i Katarzyna z Wyczółkowskich Puchalska, Florentyna i Franciszka Stalkowskie, Weronika Dąbrowska).

 

Samogoszcz, gmina Maciejowice

Rodzina Zamoyskich

(przedtem przed 1198 Żyrosław; synowie Sasima, Otto; Mikołaj Garbya i Jadwiga Oleśnicka, Jakub Podstolski, Mikołaj Holt, Bartłomiej Ryskowski, Tarnowski, Jan Łączyński).

 

Samorządki, gmina Górzno

Chaim Szyja Zylberman i Berek Gerszkowicz

(przedtem Paweł Zdziarski, Stanisław Ludwik Wilkoński, Szaja Pinkus Finkelstein, Antoni Piekarski).

 

Sobolew

Franciszek i Julia Świderscy

(przedtem Jan Ciołek, Leżeńscy, Aleksander Karczewski, Adam Grabowski, Rozalia z Bentkowskich Grabowska, Klara Zuzanna Szczakowska, Jan i Helena Łascy, Łascy: Zygmunt i Stefan; Kazimierz Roszkowski, Srul Goldman, Adam Andrzej Ciechanowski, Icek Goldman, Fajfa Ryfka Rozenblum).

 

Sokół, gmina Sobolew

Rodzina Babików

(Jakub Ganecki, Hieronim Ganecki, Ludwik i Krzysztof Ostrowscy, Józef i Michał Grabowscy, Józef Kossakowski, Wojciech Kossakowski, Andrzej Kiwerski, Stanisław Próchnik, Ignacy Łukoski, Stanisław Wiszowaty).

 

Stodzew, gmina Parysów

Czesław Poraziński

(przedtem Mikołaj Oborski, Turzańscy, Rozalia i Józef Orlewscy, Tadeusz Orlewski, Józefa i Franciszek Wilkońscy, Juliusz Orlewski, Antoni Poraziński).

 

Strych, gmina Maciejowice

Stanisław Pądzyński

(przedtem Feliks Zieliński, Maciejowscy, Syczewski, Grzegorz i Mikołaj Ciołkowie, Mikołaj Laskowski, Stanisław Laskowski, Zamoyscy)

 

Sulbiny Dolne pod Garwolinem

Janina Lazarewicz

(przedtem Celińscy, Antoni Matecki, Felicja Matecka i Stanisław Lazarewicz).

 

Sulbiny Górne pod Garwolinem (obecnie szpital)

Czesław Czyżewski

(przedtem Marianna Pniewska, Ignacy i Eugeniusz Pniewscy, Julian Izydor Świdrygiełło, Florentyna i Józef Wyczółkowscy, Antoni Orłowski, Edward i Michalina Zalewscy, Kamila i Władysław Łagowscy, Wiktor i Helena Czyżewscy).

 

Śliz, gmina Łaskarzew

Edward Żmijewski

 

Taluba, gmina Garwolin

Stefan Stanisław Krasnodębski

(przedtem Jan z Tarnowa; Krasnodębscy: Tomasz i Franciszek).

 

Trąbki, gmina Pilawa

Edward i Stanisław Hordliczka i Ludmiła Eisner

(przedtem Jan Głoskowski, Stanisław Bieliński, pan Dąbrowski).

 

Trojanów

Bronisława Chłapowska

(przedtem Mikołaj Powała herbu Ogończyk, Fiebron z Gutanowa, Jan Powała, Jan i Bernard Trojanowscy, Trojanowscy: Hieronim, Jan, Stanisław, Marcin, Stanisław, Bernard, Stanisław, Jan, Stefan, Konstantyn, Remigiusz; Franciszek Socha Chomętowski, Zofia i Katarzyna Chomętowszczanki, Trojanowscy: Anna, Adam, Józef; Pius Wyrzykowski i Ignacy Trzciński; Józef Świniarski, Adam Mikołaj Mędrzecki, Ludwik Robert Mędrzecki, Bronisława z Mędrzeckich Ordężyna i Alfons Piotr Jan Ordęga, Bronisław Józef Ordęga, Stanisław Maciej Ordęga).

 

Unin, gmina Garwolin

Aleksandra Antonowa

(przedtem Ponińscy, Stanisław Bieliński, pan Chmielewski).

 

Ustronie, gmina Sobolew

Wanda Antonina Wolf

 

Uścieniec, gmina Łaskarzew

Zofia Helena Gozdowska i Wiktor i Janina Górscy

(przedtem Wilccy, Jan z Tarnowa, Myszkowscy, Franciszek Ignacy Szeluta Malinicki, Adam Szeluta Malinicki, Maciej i Teodora Gosławscy, Aleksander Brujewicz, Łukasz i Natalia Zaszczyńscy, Karol Henryk Lenz, Stanisław Szamota, Franciszek Górski).

 

Walerków, gmina Sobolew

Jan Zachura

(przedtem Antoni Wiktor Korybut-Daszkiewicz)

 

Więcków, gmina Trojanów

Kazimierz Komorowski

(przedtem Gorzuchowscy, Marcin Rokicki, Andrzej Gethard Geismer, Clarissa z Lutzow Braenigowa, Kazimierz Dziekoński, Michał książę Radziwiłł i jego dzieci, Michalina z Radziwiłłów Ryszczewska, Piotr Zieliński, Marceli Boski, Aniela hr. Grabowska, Franciszek Komorowski).

 

Wilga

Wanda Jadwiga i Zdzisław Zabiełłowie

(przedtem Benedykt (1224), Bogusław Zajączek, Wojciech z Wilki (czyli Wilgi), Mikołaj Wąż, Bogaccy: Jan, Jakub, Paweł; Wilccy: Krzysztof, Piotr, Kazimierz, Jan Konstanty, Adam Michał Gąsecki, Stefan Wilcki, Romanowicze, Piotr Górski, Feliks Górski, Stanisław Górski, Walenty Hering, Józef Cichocki, Jakub Laudon, Władysław Zednik, Adam Towiński, Maria i Julian Łempiccy, Józef Orkowski, Józef  Modliński, Teodor Wiśniewski, Jan Ewangelista Czerkiwicz, Maria Ludwika i Stanisław Kostka Roztworowscy).

 

Wola Korycka, gmina Trojanów

Marianna Burzyńska

(Bernard z Woli Koryckiej, Wolscy: Stanisław i Sebastian; Hieronim Zieliński, Katarzyna Gójska, Regina Klikowska, Jarczewscy, Trojanowscy: Józef, Adam, Michał, Jan, Salomea, Eufemia, Anna Roman ; Antonina i Stanisław Gisler, Maria Dunin Borkowska, Piotr Żółkowski, Julia Żółkowska).

 

Wola Miastkowska, gmina Miastków Kościelny

Chaim Mordko Zalberg

(przedtem Jan Lasocki, Gąssowscy: Ignacy, Janina, Wacław, Maria; Szmul Lejb Zysman).

 

Wola Rębkowska pod Garwolinem

Jan Majerowski, syn Augusta

 

Wola Żelechowska pod Żelechowem

Jan Ordęga

 

Wólka Gruszczyńska, gmina Wilga

Rodzina Zamoyskich

 

Wrzosów, gmina Borowie

Wuwa Afanasjew i Alfred Kaczkowski

(przedtem Rosłan z Wrzozowa, 1564).

 

Zabaranie, gmina Sobolew

Wojciech Zaręba

(przedtem Mordko Behagun, Władysław Abramowicz z Kamionki, Feliks Borkowski).

 

Zabruzdy, gmina Miastków Kościelny

Jakub Aleksander Ksawery hr. Potocki

(przedtem Gąssowscy Janina Regina i Wacław).

 

Zasiadały, gmina Miastków Kościelny

Szymon Niemyski

(przedtem Ludwik i Maurycy Neufeldowie, Wincenty Łubkowski).

 

Zawady pod Garwolinem

Kazimierz Malinowski i Jan Kosicki

(przedtem Anna z Łosiów Czyżkowska, Matias Maruszewski, Hożowie, Garliccy: Filip i Michał; Aleksander i Józef Reisenschmidtowie, Antoni Poraziński, Napoleon Stępiński, Feliks Orłowski, Józef Wyczółkowski, Michał Malinowski).

 

Zgórze, gmina Miastków Kościelny

Stanisława i Józef Wilford

 

Zwola, gmina Miastków Kościelny

Władysław hr. Bukowski

(przedtem Jan Zwolski, Józef Szczucki, Stanisław Wojdecki).

 

Żabieniec, gmina Garwolin

(1529 - Roslanus Żabiński, rodzina Czyżkowskich).

 

Żabieniec, gmina Wilga

Pan Tymiński

(przedtem Jan i Jakub  Żabińscy, Chmielowscy, Piotr Lubiejewski, Feliks Górski).

 

Żelazna, gmina Pilawa

Franciszek Łukowski

(przedtem Bielińscy, książę Józef poniatowski, Aleksander hr. Potocki, Abramowiczowie: Ignacy, Romuald, Bogusławscy, Aleksander Nowiński).

 

Żelechów, pałac

Janina z Ordęgów Szustrowa

(przedtem Andrzej Ciołek, Ciołkowie: Jan, Stanisław, Andrzej, Mikołaj; Samuel Maciejowski, Leżeńscy, Dobrzynieccy, Łastowscy, Stefan Gostomski, Jan Linkhauz, Stanisław Mateusz Rzewuski, Wacław Piotr Rzewuski, Jerzy Ignacy książę Lubomirski, Joanna Lubomirska, Fabian Sebastian Roman, Franciszek Placyd Roman, Ignacy Wyssogota Zakrzewski, Tadeusz Wyssogota Zakrzewski, Jan i Karolina Ordęga , Jan II Ordęga, Zygmunt Ordęga, Jan III Ordęga).

 

Żelechów, dworek

Ignacy i Maria Dmowscy

 

Życzyn I

Teresa Leszczyńska i Zgromadzenie Sióstr Albertynek

(przedtem Mateusz Kaimir, Kacper Michałowski, Mikołaj Maciejowski, Zebrzydowscy, Lubomirscy, Bernard Stanisław Gojski, Mikołaj Koryciński, Gozdzcy: Bernard, Karolina; Piotr Gawłowski, Michał Hieronim Radziwiłł, Michalina Ryszczewska, Piotr Zieliński, Marceli Boski, Aniela hr. Granowska, Józef Ostrowski, Józef Jełowicki, Ostrowscy: Malwina, Józef, Eustachy, Michał; Gillewiczowie: Władysław, Zdzisław i Bohdan).

 

Życzyn II

Wanda Herse

 

Olśnienie Chateaubrianda



Kiedy rewolucjoniści ścinali króla Francji razem z nim zginął na gilotynie markiz Jan Baptysta Chateaubriand. Ale jego brat Franciszek Rene ocalał i gdy przyszła napoleońska odwilż, wybrał się do Jerozolimy.

Tam spotkało go olśnienie, wydarzenie w jakie został wciągnięty objawiło mu splendor, a nie ciemnotę, przeszłości; splendor historii. W jego sercu rozbłysnął romantyzm.

                                                                                     AD

 "Obejrzałem tedy całą Jerozolimę, znałem wnętrze i okolice tego miasta lepiej może niż wnętrze i okolice Paryża. Zacząłem więc myśleć o wyjeździe. Ojcowie Ziemi Świętej chcieli mi uczynić zaszczyt, którego nie żądałem i na który nie zasłużyłem. Przez wzgląd na nikłe zasługi, które podług nich położyłem dla wiary, prosili mnie, abym został kawalerem Orderu Grobu Świętego. Ten order, bardzo starożytny w chrześcijaństwie, nawet jeżeli jego stanowienia nie przypisywać świętej Helenie, był niegdyś dość rozpowszechniony w Europie. Dziś trafia się tylko w Polsce i w Hiszpanii; tylko kustosz Grobu Świętego ma prawo go nadawać.

 Wyszliśmy z klasztoru o pierwszej i udaliśmy się do kościoła Grobu Świętego. Weszliśmy do kaplicy należącej do zakonników katolickich; starannie zamknięto drzwi, żeby Turcy nie zobaczyli broni, co by zakonnicy mogli przypłacić życiem. Kustosz przywdział strój pontyfikalny, zapalono lampy i świece, wszyscy obecni bracia stanęli wokół mnie z rękami skrzyżowanymi na piersiach. Gdy śpiewali cichym głosem Veni Creator, kustosz wstąpił na stopnie ołtarza, a ja ukląkłem u jego stóp. Wyjęto ze skarbca Grobu Świętego ostrogi i miecz Gotfryda de Boullion, dwaj zakonnicy stając obok mnie, trzymali te szacowne pamiątki.  Oficjał odmówił zwyczajne modlitwy i zadał przepisowe pytania. Potem przypiął mi ostrogi, trzy razy uderzył mnie po ramieniu mieczem i dał uściśnięcie braterskie. Zakonnicy śpiewali Te Deum, a kustosz odmawiał nade mną modlitwę.

"Panie! Wszechmogący Boże, rozlej łaskę i dobrodziejstwa Twoje na sługę Twojego." itd.

 Wszystko to jest wspomnieniem obyczajów już nie istniejących.  Lecz niech czytelnicy pomyślą, że byłem w Jerozolimie w kościele Kalwarii, o dwanaście kroków od Grobu Zbawiciela, a trzydzieści od grobu Gotfryda, że mi przypięto ostrogi wybawcy Gronu Świętego, żem dotknął tego długiego i szerokiego miecza, którym tak szlachetna i prawa władała ręka; niech wspomną na moje życie pełne przygód, na moje podróże na lądzie i morzu, a łatwo ocenią, jak silnego doznałem wrażenia. Obrzęd ten nie był bez znaczenia: Jestem Francuzem. Gotfryd, oswobodziciel Jerozolimy, był Francuzem; ten stary jego oręż natchnął mnie nowym przywiązaniem do chwały mej ojczyzny. Nie byłem zapewne bez skazy, Lecz każdy Francuz może o sobie powiedzieć, że jest bez trwogi."

Franciszek Rene Chateaubriand, Opis podróży z Paryża do Jerozolimy, 1806












 

Romantyczny link - TU.

AD